Rīgas vecticībnieki
Arnolds Podmazovs
Pomoras vecticībnieku vara liešanas mākslas tradīcijas
Vecticībnieku ikdienā līdzās ar krāsām gleznotām ikonām tiek godātas arī vara ikonas, kuras kopš sendienām uzskatīja kā „attīrītas ugunī” („ne rokām radītas”). Vara krusti, ikonas, arī divās vai vairākās vārsnēs saliekamās ikonas [складни] bija plaši izplatītas Krievijā jau 10. gadsimtā. Sākumā krievu meistari kopēja grieķu paraugus, taču pakāpeniski izveidojās īpašs, no bizantiešiem atšķirīgs vara lējumu stils, parādījās virkne tautā iecienītu sižetu (piemēram, svētie „cīnītāji pret demoniem”, kas aizstāvēja cilvēkus pret ļaunajiem spēkiem, svētie mocekļi Ņikita, Georgijs, Solunas Dimitrijs, erceņģelis Mihails). 1722. gadā parādījās Pētera Pirmā ukazs „Par aizliegumu lietot baznīcās un privātmājās grebtas un lietas ikonas”. Taču par spīti aizliegumam vecticībnieki turpināja izgatavot tautā tik iecienītos vara krustus un ikonas.
Vara lējumu uzplaukums 18. gadsimtā saistāms ar Vigas apmetnes darbnīcām, kurās tapa mākslinieciski unikāli darinājumi, kas atšķīrās ar vieglumu un izsmalcinātību, izteicot vissmalkākās detaļas. Taču galvenā lējumu atšķirība bija purpurkrāsas apzeltījums un spilgta stiklveidīga emalja, kas greznoja daudzus krustus un ikonas. Vara svētbildes bija dažādā lielumā – mazas, uz krūtīm nēsājamas svētbildītes, kā arī lielas, svētsvinīgas, paredzētas lūgšanu namiem.
Kopš 20. gadsimta deviņdesmitajiem gadiem Rīgas Grebenščikova draudzē darbojas Baltijā vienīgā vecticībnieku vara liešanas darbnīca. Tajā pēc senām tehnoloģijām izgatavo dažāda lieluma krustus un ikonas gan pēc privātpersonu pasūtījuma, gan arī dievnamu vajadzībām. Pašlaik darbnīcā strādā Ivans Maļikovs, viņš darina lietās ikonas par dažādiem sižetiem un krucifiksus; šeit strādā arī smalkgaldnieks Grigorijs Jurjevs, kurš ietvaro ikonas koka svētbilžu skapīšos.
Saturs
- Ievads
- Šķelšanās un „Vecā ticība”
- Vecticības sākotne Latvijas teritorijā
- Latvijas vecticībnieku konfesionālās īpatnības
- Vecticībnieku dievnams un dievkalpojums
- Grāmatniecība un grāmatu kultūra
- Rīgas vecticībnieku ikonu gleznošanas tradīcijas
- Pomoras vecticībnieku vara liešanas mākslas tradīcijas
- Rīgas vecticībnieku dievnami
- Rīgas vecticībnieku sabiedriskās organizācijas
- Rīgas krievu seniedzīvotāji un vecticībnieki 18. gadsimtā
- Rīgas vecticības uzplaukums un posts 19. gadsimtā
- Rīgas vecticībnieki uz 19. un 20. gadsimta sliekšņa
- Rīgas vecticībnieki Latvijas Republikas gados (1918–1940)
- Rīgas vecticībnieki padomju periodā (1940–1941 un 1944–1991))
- Rīgas vecticībnieki pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas
- Fotogalerija
- Par projektu. Rīgas vecticībnieki: kultūrvēsturiskās pieredzes 250 gadi