Natālijas Vīnzarājas privātā ģimnāzija

Natālijas Vīnzarājas privātā ģimnāzija

Natālijas Vīnzarājas-Verškanskas privātā ģimnāzija no 1919. līdz 1933. gadam darbojās Rīgā, Lielajā Grēcinieku ielā 28.

1904. gadā Natālija Verškanska (pēc apprecēšanās-Vīnzarāja) nodibinājusi privāto divu klašu pamatskolu ar sagatavošanas klasēm, kas darbojās Rīgā, Palisādu ielā 5 (tagad – Valkas iela).

Kopš 1907. gada skola jau bija kļuvusi par četru klašu skolu. Skolai bija laba reputācija, kas 1913. gadā ļāva Natālijai Vīnzarājai paplašināt izglītības iestādi, kuru līdz 1915. gadam sauca par Rīgas N. Vīnzarājas-Verškanskas sieviešu proģimnāziju. Izglītības iestādei bija visas valsts proģimnāzijas tiesības. Pirmais pasaules karš ieviesis korekcijas izglītības iestādes darbībā: no 1915. gada līdz 1918. gada decembrim skola bija spiesta strādāt Jurjevā/ Tartu.

1919. gada janvārī N. Vīnzarājas-Verškanskas krievu vidusskola un pamatskola atsāka darbu Rīgā, Lielajā Grēcinieku ielā 28. Izglītības iestāde bija daudznacionāla, 1925. gadā tajā bija 156 skolēni. Izglītības ministrijas Ebreju nodaļa pretendēja uz to, lai  N. Vīnzarājas skola tiktu nodota Ebreju nodaļas pārziņā, taču skola palika Krievu nodaļas jurisdikcijā.

Spriežot pēc arhīvu dokumentiem, 1927. gadā Izglītības ministrijas Cenzu komisija pastiprināja prasības skolu direktoru personīgiem dokumentiem: tai bija jāiesniedz attestāti par izglītību un, lai vadītu izglītības iestādi, mājskolotājas atestātam vairs nebija īpaša svara. Cenzu komisija pieprasīja arī nosūtīt dokumentus par skolas vadību no 1904. līdz 1920. gadam, notariāli apliecinātu liecību par Natālijas Vīnzarājas-Verškanskas reālo pedagoģisko darbību.

Rezultātā N. Vīnzarājas-Verškanskas ģimnāzija tika slēgta 1933. gada 1. jūlijā.

Svetlana Kovaļčuka

Ilustrācijas tēmai