Svētā Lielmocekļa Soluņas Dimitrija baznīca Olainē
Svētā Lielmocekļa Soluņas (Saloniku) Dimitrija baznīca. – Olaines novads, Olaine, Stacijas ielā 28.
Olaine ir viena no Latvijas jaunajām pilsētām, novada administratīvais centrs. Caur pilsētu tek Misas upes pietekas – Olainīte un Pupla. Pilsētas statusu Olaine ieguvusi 1967. gadā. Pilsēta atrodas 25 kilometru attālumā no Rīgas.
Jau 17. gadsimtā šajā apvidū tika uzcelta luterāņu baznīca, 20. gadsimtā tika uzcelta katoļu baznīca, bet pareizticīgo dievnama Olainē nekad nebija, lai gan 20. gadsimta otrajā pusē pilsētā ar vairāk nekā 10 tūkstošiem iedzīvotāju pareizticīgie iedzīvotāji arī bija apmetušies. Tādeļ viņi bija spiesti braukt uz Rīgas vai Jelgavas pareizticīgo dievnamiem.
2010. gada decembrī ar Rīgas un visas Latvijas Metropolīta Aleksandra (Kudrjašova) svētību Olainē tika izveidota pareizticīgo draudze par godu Svētajam Lielmoceklim Soluņas (Saloniku) Dimitrijam. Iesākumā pareizticīgo dievkalpojumi notikuši vietējā skolā – telpā, kas speciāli tika iekārtota baznīcas dievkalpojumiem.
2011. gada 14. jūnijā notika pareizticīgajiem pilsētniekiem nozīmīgs notikums: Rīgas un visas Latvijas Metropolīts Aleksandrs (Kudrjašovs), līdzkalpojot Daugavpils bīskapam Aleksandram (Matrjoņinam) un citiem garīdzniekiem, iesvētījis Olainē pareizticīgo dievnama pamatakmeni. Todien vietējie ticīgie pēc aizlūguma, Krusta gājienā ieradušies dievnama pamatakmens likšanas vietā. Svinīgajā baznīcas pamatakmens likšanas ceremonijā kalpojis arī Olaines pareizticīgo draudzes pārzinis priesteris t. Aleksandrs Ponomarenko.
Topošās baznīcas vietā tika likts marmora pamatakmens. Dievnama pamatakmens likšanas ceremonijā piedalījās Olaines mērs Jānis Pavlovičs un akciju sabiedrības “OlainFarm” prezidents Valērijs Maligins (1965–2017). Pilsētas lielākā uzņēmuma “OlainFarm” toreizējais vadītājs bija daudz darījis, lai Olainē varētu uzbūvēt pareizticīgo baznīcu. Pateicoties viņa pūliņiem, pilsētas centrālajā daļā tika iegādāts zemesgabals dievnama celtniecībai, sagatavots projekts, izstrādāta tehniskā dokumentācija.
Olaines pareizticīgo baznīcas projekta autors ir arhitekts Aleksandrs Marinskis. Saskaņā ar viņa projektu, baznīcas kompleksā bija jāietilpst pašam dievnamam ar tam piebūvētu zvanu torni un plašajam vienstāva draudzes namam. Draudzes nams tika uzcelts agrāk par dievnamu. Tajā sāka notikt baznīcas draudzes sapulces, svētki un nodarbības svētdienas skolā.
Prasmīgi un visai raiti tika būvēts arī Svētā Lielmocekļa Soluņas Dimitrija dievnams. Mūra baznīcas ēka bija uzcelta no ķieģeļiem, tās „svītrainās” fasādes apdarinātas dzelteniem ķieģeļiem ar vāpētiem ielaidumiem.
Jau 2018. gada nogalē virs kulta ēkas tika uzstādīti trīs ar vara loksnēm klāti kupoli. Virs dievnama kubveida pamatapjoma ir novietots galvenais lielais sīpolveida kupols uz pamatnes, kurā iebūvēti pusapaļi logi. Vēl viens sīpolveida kupols slejas virs zvanu torņa, bet trešais kupols – virs austrumpusē pamatapjomam piebūvētās altārdaļas. 2018. gada 27. decembrī virs trim baznīcas kupoliem tika uzstādīti lieli zeltīti astoņstaru krusti.
Mūsu dienās vēl joprojām turpinās jaunuzceltā Olaines dievnama iekštelpu apdares un labiekārtošanas darbi. Savukārt pašlaik Svētā Lielmocekļa Soluņas Dimitrija draudzē dievkalpojumi regulāri tiek noturēti pagaidu lūgšanu namā, kas ir pietiekami ietilpīgs un mājīgi iekārtots draudzes locekļu vajadzībām.
2024. gads
Informācijas avoti:
Православные храмы и приходы на территории Латвии в XIII–XXI веках. Справочник. Е. Щеников (сост.). – Рига, 2017. 245. lpp.
https://www.pravoslavie.lv/index.php?newid=8453&id=242
https://sobory.ru/article/?object=40131
Foto autors – Iļja Lepetjans, 2020. gads.