Bīskaps Aleksandrs (Zaķis)
Aleksandrs (laicīgais vārds – Andrejs Zaķis; 1834. g. 6./18. septembrī Vendenes (Cēsu) apriņķī, Krievijas impērijā – 1899. g. 18./30. jūlijā Vitebskā, Krievijas impērijā) – Polockas un Vitebskas bīskaps, pirmais latviešu tautības pareizticīgais bīskaps.
Nākamais bīskaps Aleksandrs (Zaķis) ir dzimis latviešu luterāņu zemnieku ģimenē. Viņa vecāki, brāļi un māsas (kopā 13 cilvēku) dzīvoja Vidzemes guberņas Vendenes (Cēsu) apriņķa Keizenes muižas Zīļu mājās. Vēlāk ģimene pārcēlās uz tās pašas guberņas Valmieras apriņķa Puikules muižas Krieviņu mājām. Acīmredzot 19. gadsimta 40. gadu beigās viņa ģimenes locekļi pārgāja pareizticībā.
Pateicoties Rīgas un Mītavas/ Jelgavas arhibīskapa Platona (Gorodecka) palīdzībai, kurš reiz bija ievērojis Andreju Zaķi pagastskolas apmeklējuma laikā, 1851. gadā viņš par valsts līdzekļiem iestājās Rīgas Pareizticīgo Garīgajā skolā, pēc kuras absolvēšanas mācījās Rīgas Pareizticīgo Garīgajā seminārā. Garīgo semināru Andrejs Zaķis absolvēja 1859. gadā, būdams labāko skolnieku skaitā. Vēlāk viņš apprecējās.
1858. gadā Andrejs Zaķis no zemnieku kārtas tika pārcelts garīdznieku kārtā. Pēc semināra pabeigšanas, 1859. gada 16. jūlijā arhibīskaps Platons (Gorodeckis) iesvētījis Andreju Zaķi par Umurgas (Pociema) Vissvētās Dievmātes Aizmigšanas baznīcas priesteri. Šī baznīca atradusies Valmieras prāvestībā.
1860. gadā tēvs Andrejs tika iecelts par Lielvārdes Svētā Nikolaja Brīnumdarītāja baznīcas pārzini. Tieši šeit pēkšņā nāvē bija mirusi viņa sieva, un jaunais priesteris kļuva atraitnis.
No 1860. līdz 1861. gadam Rīgas Garīgajā seminārā viņš pasniedza kanoniskās tiesības. 1861. gadā t. Andrejs Zaķis iestājās Kijivas Garīgajā akadēmijā, kuru absolvēja 1865. gadā. 1865. gada 27. jūlijā t. Andrejs Zaķis tika iesvētīts mūka kārtā, pieņemot vārdu Aleksandrs. 1867. gadā viņš kļuva par teoloģijas maģistru.
No 1865. gada t. Aleksandrs (Zaķis) atkal bija Rīgas Garīgā semināra pasniedzējs un pasniedza šādus priekšmetus: latviešu valodu, krievu valodas gramatiku, teoloģiju, homilētiku, vispārējo un Krievijas vēsturi. 1870.–1871. gadā viņš izpildīja Rīgas Garīgā semināra inspektora pienākumus. Viņš sadarbojās ar garīgo žurnālu “Училище благочестия” (“Dievbijības skola”).
1871. gadā Aleksandrs (Zaķis) kļuva par Mogiļevas Garīgā semināra rektoru un Mogiļevas Dieva Parādīšanās brāļu klostera priekšnieku, kā arī tika iecelts arhimandrīta garīgajā kārtā.
1883. gada 25. oktobrī tika izdots Visaugstākais rīkojums par tēva Aleksandra (Zaķa) iecelšanu par bīskapu. 1883. gada 21. novembrī Sanktpēterburgas Svētā Ņevas Aleksandra Lavras (klostera) Svētās Trījādības katedrālē notika viņa iesvētīšana par Ostrogas bīskapu, Volīnijas eparhijas vikāru.
No 1890. gada Virsgans Aleksandrs (Zaķis) bija Arhangeļskas un Holmogoru bīskaps. Taču bīskaps Aleksandrs slikti panesa ziemeļu klimatu, viņš divreiz bija smagi slimojis un lūdzis Sv. Sinodi pārcelt viņu uz citu eparhiju. 1893. gadā šis lūgums tika apmierināts, un bīskapu Aleksandru (Zaķi) iecēla par Maskavas Simona Vissvētās Dievmātes Aizmigšanas stavropigiskā klostera pārvaldnieku.
1893. gada 3. septembrī Virsgans Aleksandrs (Zaķis) tika iecelts par Polockas un Vitebskas bīskapu. Līdz ar to Virsgana garīgi aprūpētajā eparhijā daļēji ietilpa arī latviešu apdzīvotā teritorija. Kā zināms, mūsdienu Latvijas austrumu daļa – Latgale tolaik atradusies Vitebskas guberņas sastāvā, un tās pareizticīgo draudzes pārraudzīja Polockas un Vitebskas bīskaps.
1893. gada 24. oktobrī Vitebskas Vissvētās Dievmātes Aizmigšanas katedrālē bīskaps Aleksandrs (Zaķis) bija noturējis vēsturē pirmo arhiereja Dievišķo liturģiju latviešu valodā. Vēlāk bīskaps Aleksandrs šādus dievkalpojumus noturējis regulāri, kā arī viņš pastāvīgi apmeklējis pareizticīgo baznīcu draudzes Latgalē.
Pēc bīskapa Aleksandra (Zaķa) iniciatīvas sākās plaša misionāriska darbība eparhijā dzīvojošo latviešu vidū. Tika ieviests latviešu misionāra amats. Kalpot par priesteriem uz baznīcu draudzēm, kurās bija latviešu skaitliskais pārsvars, tika sūtīti garīdznieki, kuri prata latviešu valodu, un kuri pārsvarā paši bija latvieši. Virsgana Aleksandra (Zaķa) darbības laikā tika atvērtas vairākas baznīcas draudzes skolas latviešiem (piemēram, Varakļānos). Pēc bīskapa Aleksandra iniciatīvas Vitebskas eparhijā katru gadu tika piešķirti līdzekļi garīgās literatūras izdošanai latviešu valodā. Vitebskas Garīgajā seminārā bija nodibinātas stipendijas latviešu tautības audzēkņiem.
Neraugoties uz biežo un smago slimošanu, līdz pat savas dzīves noslēgumam bīskaps Aleksandrs (Zaķis) regulāri noturēja dievkalpojumus. Laikabiedri Virsganu Aleksandru bija raksturojuši kā ļoti labestīgu, allaž vienkāršu un atsaucīgu cilvēku.
Bīskaps Aleksandrs (Zaķis) ir miris 1899. gada 18./ 30. jūlijā Vitebskā pēc ilgstošas slimības. Viņš tika apbedīts Vitebskas Svētā Nikolaja Brīnumdarītāja katedrālē pie kreisā sānaltāra.
Tekstu sagatavoja Sergejs Coja
Informācijas avoti:
Высокопреосвященнейший Александр, Митрополит Рижский и всея Латвии. Преосвященнейший Александр (Заккис) – первый православный епископ-латыш. – Латвийский православный хронограф. Ред. прот. Олег Пелевин. Выпуск второй. – Рига: Синод Латвийской Православной Церкви, 2016, стр. 5–18.
Его Преосвященство, епископ Полоцкий и Витебский Александр. «Рижские епархиальные ведомости», 1899 год, № 18, с. 733-742;
Преосвященный Александр, епископ Полоцкий и Витебский. «Прибавление к церковным ведомостям», 1899, № 32, с. 1278-1279;
Гаврилин А.В. Люцинское (Лудзенское) благочиние во второй половине XIX – конце 30-х годов XX века. Рига, 2013. С. 16, 19-20, 22;
Использованы также некоторые дополнительные материалы из интернет-ресурсов.
Tulkoja:
Arturs Žvinklis
Dzintars Ērglis