Sākumlapa > Tēmas > Personas
Arhibīskaps Aleksandrs (Matrjoņins)

Arhibīskaps Aleksandrs (Matrjoņins)

Aleksandrs (laicīgais vārds – Sergejs Matrjoņins; 1973. gada 6. septembrī Rīgā, Latvijas PSR) – Daugavpils un Rēzeknes arhibīskaps.

1988. gadā, pēc Rīgas 75. vidusskolas astotās klases absolvēšanas, nākamais bīskaps Aleksandrs iestājies Dzelzceļnieku arodskolā, kurā pabeidzis vidējo izglītību un ieguvis profesionālo izglītību.

1989.-1990. gadā nākamais bīskaps studējis glezniecību un grafiku privātstudijā; piedalījies Rīgas Visu Svēto baznīcas restaurācijas darbos. Šajā dievnamā viņš arī piekalpojis altārī.

1991. gadā viņš kļuvis par Rīgas un visas Latvijas arhibīskapa Aleksandra (Kudrjašova) hipodiakonu (baznīcas kalpotājs, kas parasti piekalpo arhierejam – tulk. piez.). Viņš veica paklausībnieka pienākumus kā Eparhiālās pārvaldes sekretāra palīgs, vienlaicīgi izpildot referenta pienākumus.

1997. gada 20. aprīlī Rīgas un visas Latvijas arhibīskaps Aleksandrs (Kudrjašovs) iesvētījis hipodiakonu mūka kārtā ar garīgo vārdu Aleksandrs – par godu Sv. sirdsskaidrajam Sviras Aleksandram. 1997. gada septembrī Rīgas domes oficiālās delegācijas sastāvā mūks Aleksandrs piedalījies Maskavas pilsētas 850. gadskārtes svinībās.

1998. gada 22. martā Rīgas Svētās Trijādības katedrālē Rīgas un visas Latvijas arhibīskaps Aleksandrs (Kudrjašovs)  iesvētījis Aleksandru (Matrjoņinu) par hierodiakonu.

1998. gada 6. septembrī Rīgas un visas Latvijas arhibīskaps Aleksandrs (Kudrjašovs) iesvētījis Aleksandru (Matrjoņinu) par hieromūku (hieromūks – priestermūks – tulk. piez.).

Saskaņā ar 1998. gada 16. oktobra rīkojumu priestermūks Aleksandrs tika iecelts par mājas Krusta baznīcas par godu sirdsskaidrajam Sarovas Serafimam pārzini un par Rīgas Svētās Trijādības katedrāles štata klēriķi.

1999. gada 20. martā Rīgas un visas Latvijas arhibīskaps Aleksandrs (Kudrjašovs) iesvētījis viņu mūka kārtā ar vārdu Aleksandrs - par godu Sv. labticīgajam kņazam Ņevas Aleksandram. Jauniesvētītajs mūks tika norīkots kalpošanai par rakstvedi un Virsgana personīgo sekretāru.

1999. gadā Maskavas un visas Krievzemes Patriarhs Aleksijs II (Ridigers) pagodinājis priestermūku Aleksandru (Matrjoņinu), piešķirot viņam tiesības nēsāt krūšu krustu.

2000. gadā priestermūks Aleksandrs pabeidzis studijas Rīgas Garīgajā seminārā.

2001. gadā par godu Lieldienu svētkiem priestermūks Aleksandrs tika iecelts igumena garīgajā kārtā.

1999. gadā un 2001. gadā oficiālo delegāciju sastāvā igumens Aleksandrs (Matrjoņins) piedalījies Latvijas Valsts Prezidentu Gunta Ulmaņa un Vairas Vīķes-Freibergas vizītēs Grieķijā.

2002. gadā ar Rīgas un visas Latvijas Metropolīta Aleksandra (Kudrjašova) svētību igumens Aleksandrs (Matrjoņins) darbojies komisijas sastāvā, kas tika izveidota, lai sagatavotu  Rīgas arhibīskapa Jāņa (Pommera) kanonizāciju. 2003. gadā igumens strādājis svētmocekļa Rīgas Jāņa (Pommera) svēto relikviju atklāšanas komisijā. Tajā pašā gadā par šo darbu viņš, kā arī visi pārējie šīs komisijas locekļi, tika apbalvots ar Arhibīskapa svētīto goda rakstu.

2003. gadā par godu Lieldienu svētkiem svētkiem Maskavas un visas Krievzemes Patriarhs Aleksijs II (Ridigers) apbalvojis igumenu Aleksandru (Matrjoņinu) ar tiesībām nēsāt palicu (palica jeb sānauts ir garīdznieka dievkalpojuma tērpa daļa – tulk. piez.).

2004. gadā igumens Aleksandrs ņēmis aktīvu dalību komisiju darbā, organizējot Vissvētās Dievmātes brīnumdarošās Tihvinas ikonas un Svēto sirdsskaidro mocekļu Elizabetes un Varvaras svēto relikviju sagaidīšanu Rīgā.

2005. gadā pēc Rīgas un visas Latvijas Metropolīta Aleksandra (Kudrjašova) ieteikuma Maskavas un visas Krievzemes Patriarhs Aleksijs II (Ridigers) apbalvojis igumenu Aleksandru (Matrjoņinu) ar tiesībām nēsāt krustu ar rotājumiem.

Dažu pēdējo gadu laikā ar Rīgas un visas Latvijas Metropolīta Aleksandra (Kudrjašova) svētību igumens Aleksandrs (Matrjoņins) veicis paklausībnieka pienākumus kā atbildīgais par Latvijas Pareizticīgās Baznīcas laikrakstu “Vinogradnaja Loza” (“Vīnogulāja Stīga”) un par LPB oficiālo interneta mājas lapu, vienlaicīgi būdams šīs interneta mājas lapas redaktors un LPB preses dienesta loceklis.

2005. gada decembrī Garīdznieku pilnsapulcē viņš tika ievēlēts par LPB Baznīcas Tiesas sekretāru.

2006. gada janvārī igumens Aleksandrs (Matrjoņins) tika norīkots kalpošanai par atjaunotās Rīgas Kristus Piedzimšanas katedrāles otro priesteri. 2006. gadā viņš darbojies komisijas sastāvā, kuras uzdevums bija sagatavot un organizēt Maskavas un visas Krievzemes Patriarha Aleksija II (Ridigera) vizīti un cienīgu uzņemšanu Latvijas Republikā.

2006. gada 21. jūlijā Vissvētās Dievmātes Kazaņas ikonas katedrālē Maskavā Dievišķās liturģijas laikā Maskavas un visas Krievzemes Patriarhs Aleksijs II (Ridigers) iecēlis igumenu Aleksandru (Matrjoņinu) arhimandrīta garīgajā kārtā.

2006. gadā jaunieceltais arhimandrīts Aleksandrs iestājies Maskavas Garīgās akadēmijas neklātienes nodaļā.

2006. gada 17. augustā oficiālajā Patriarha rezidencē Maskavā – Svētā Daniila klosterī arhimandrīts Aleksandrs (Matrjoņins) tika nosaukts par Daugavpils bīskapu, Latvijas Pareizticīgās Baznīcas vikāru.

2006. gada 19. augustā Kristus Pestītāja katedrālē Maskavā Dievišķās liturģijas laikā arhimandrīts Aleksandrs (Matrjoņins) tika hirotonizēts (jeb iesvētīts) par Daugavpils bīskapu, LPB vikāru.

2013. gada 12. martā, pēc Sv. Sinodes lēmuma, Aleksandrs (Matrjoņins) tika iecelts par Daugavpils un Rēzeknes bīskapu.

2023. gada 23. jūlijā Rīgas un visas Latvijas Metropolīts Aleksandrs (Kudrjašovs) iecēlis Daugavpils un Rēzeknes bīskapu Aleksandru (Matrjoņinu) arhibīskapa garīgajā kārtā.

Šo rakstu ir sagatavojusi Oksana Dementjeva
izmantojot www.pareizticiba.lv interneta mājas lapas materiālus 

Епископ Даугавпилсский и Резекнеский Александр. Православие в Латгалии: от викариатства к епархии" (PDF)

О. Дементьева. Епископ Александр: «Кому много вверено, в того больше взыщут»

О. Дементьева. Епископ Александр: «Истинное счастье - жить с Богом»

В Даугавпилсе состоялось празднование 10-летия Архиерейской хиротонии Преосвященнейшего епископа Александра

 

Ilustrācijas tēmai